Başkanın Mesajı

Bildiğiniz gibi Japonya güçlü ve onurlu insanların ülkesidir.

İkinci Dünya Savaşı’nın Pasifik Cephesi’nde 2 atom bombasıyla bedel ödeyen ülke günümüzde ekonomik gücü ve yüksek mühendislik kapasitesiyle dünyada göz doldurmaktadır.

Endüstri 4.0 felsefesinin küresel endüstrilerde iş yapış süreçlerini yeniden şekillendirdiği günümüzde, Toyota, Mitsubishi,  Nippon Telegraph& Telephone, Softbank ve KDDI gibi Japon şirketleri dünyaya know-how ihraç etmektedir.

Diğer yandan ülkemiz Türkiye, 2023 yılında dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasındaki yerini almayı hedeflemektedir.

Bu hedefe ulaşmak  için eğitim alanında önemli reformların hızla hayata geçmesi gerekli. PISA sonuçlarına göre Türkiye  72 OECD ülkesi arasında 50. sırada yer almaktadır.

Enerjisi yüksek bir ekiple faaliyete başladığımız JKEP, ülkemiz eğitim sistemine arzuladığı aşıyı Japon eğitim ilkeleri ile sağlamayı hedefliyor.

Disiplin ve yaşam boyu öğrenme yönteminin esas teşkil ettiği  Japon kültürü, ülkenin eğitim sistemine de ruhunu vermiştir.

JKEP olarak amacımız; Japonya’nın eğitimine eğitim alanında ulaştığı başarının temellerini araştırarak, ilgili metodların Türiye’de ana okulu, ilk ve orta öğretim kurumlarında uygulanmasına zemin hazırlamaktır.

Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik (STEM) eksenli ve  “Japon  eğitimciler” temasıyla kurgulayacağımız eğitim organizasyonlarının öğrencilerimize ve ülkemizin aydınlık yarınlarına katkı sunacağına inanıyorum.

JKEP olarak Japonya başta olmak üzere uygarlıkta başarıyı yakalamış Uzak Doğu ülkelerinin kültürel ve eğitsel çözümlerini Türkiye’de uygulamayı  hedefliyoruz.

Bunu çözüm ortaklıkları yaparak, paydaşlarımızla organize edeceğimiz eğitim etkinlikleriyle başlatacağız.  Ardından süreleri belirlenmiş eğitim programlarıyla öğrenci ve velilerimizin yanında olacak, Japon yetkinliğini İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerde yapacağımız eğitimlerle tecrübe edeceğiz.

Japon eğitim disiplininin sihirli bir değnek olduğuna inanmıyoruz. İnandığımız, Japonya’nın kültüründen gelen  disiplinin öğrencilerimize çok şey katacağıdır.

Gayretlerimizin Türk-Japon kardeşliğinin geleceğe yürümesine olanak sağlayacağına da yürekten inanıyorum.

Sevgi ve saygılarımla…

İsmail BOLAT.